Sphinx - en to sv translation catalogue (841 entries)

en: 
    Generate ReStructuredText using autosummary directives.
    
    sphinx-autogen is a frontend to sphinx.ext.autosummary.generate. It generates
    the reStructuredText files from the autosummary directives contained in the
    given input files.
    
    The format of the autosummary directive is documented in the
    ``sphinx.ext.autosummary`` Python module and can be read using::
    
      pydoc sphinx.ext.autosummary
sv: 
    Generera ReStructuredText med hjälp av autosummary-direktiv.
    
    sphinx-autogen är en frontend till sphinx.ext.autosummary.generate. Den genererar
    reStructuredText-filerna från de autosummary-direktiv som finns i de
    givna indatafilerna.
    
    Formatet för autosummary-direktivet finns dokumenterat i
    ``sphinx.ext.autosummary`` Python-modulen och kan läsas med hjälp av::
    
      pydoc sphinx.ext.autosummary

en: 
    Generate documentation from source files.
    
    sphinx-build generates documentation from the files in SOURCEDIR and places it
    in OUTPUTDIR. It looks for 'conf.py' in SOURCEDIR for the configuration
    settings. The 'sphinx-quickstart' tool may be used to generate template files,
    including 'conf.py'
    
    sphinx-build can create documentation in different formats. A format is
    selected by specifying the builder name on the command line; it defaults to
    HTML. Builders can also perform other tasks related to documentation
    processing.
    
    By default, everything that is outdated is built. Output only for selected
    files can be built by specifying individual filenames.
sv: 
    Generera dokumentation från källfiler.
    
    sphinx-build genererar dokumentation från filerna i SOURCEDIR och placerar den i
    i OUTPUTDIR. Den letar efter "conf.py" i SOURCEDIR för konfigurationsinställningarna
    inställningar. Verktyget 'sphinx-quickstart' kan användas för att generera mallfiler,
    inklusive 'conf.py'
    
    sphinx-build kan skapa dokumentation i olika format. Ett format väljs
    väljs genom att ange byggarens namn på kommandoraden; standardinställningen är
    HTML. Byggare kan också utföra andra uppgifter som är relaterade till dokumentations
    bearbetning.
    
    Som standard byggs allt som är föråldrat. Utdata endast för utvalda
    filer kan byggas genom att ange enskilda filnamn.

en: 
    Generate required files for a Sphinx project.
    
    sphinx-quickstart is an interactive tool that asks some questions about your
    project and then generates a complete documentation directory and sample
    Makefile to be used with sphinx-build.
sv: 
    Generera nödvändiga filer för ett Sphinx-projekt.
    
    sphinx-quickstart är ett interaktivt verktyg som ställer några frågor om ditt
    projekt och sedan genererar en komplett dokumentationskatalog och ett exempel
    Makefile som kan användas med sphinx-build.

en: 
    Look recursively in <MODULE_PATH> for Python modules and packages and create
    one reST file with automodule directives per package in the <OUTPUT_PATH>.
    
    The <EXCLUDE_PATTERN>s can be file and/or directory patterns that will be
    excluded from generation.
    
    Note: By default this script will not overwrite already created files.
sv: 
    Leta rekursivt i <MODULE_PATH> efter Python-moduler och -paket och skapa
    en reST-fil med automoduldirektiv per paket i <OUTPUT_PATH>.
    
    <EXCLUDE_PATTERN>s kan vara fil- och/eller katalogmönster som kommer att
    uteslutas från generering.
    
    Obs: Som standard kommer detta skript inte att skriva över redan skapade filer.

en: 
    Run 'make' in that directory to run these through (pdf)latex
    (use `make latexpdf' here to do that automatically).
sv: 
    Kör 'make' i den katalogen för att köra dessa genom (pdf)latex
    (använd `make latexpdf' här för att göra det automatiskt).

en: 
    Run 'make' in that directory to run these through makeinfo
    (use 'make info' here to do that automatically).
sv: 
    Kör 'make' i den katalogen för att köra dessa genom makeinfo
    (använd 'make info' här för att göra det automatiskt).

en:    Manage documentation with Sphinx.
sv:    Hantera dokumentation med Sphinx.

en:   The Sphinx documentation generator.
sv:   Sphinx dokumentationsgenerator.

en:  (deprecated)
sv:  (föråldrad)

en:  (in
sv:  (i

en: "::" in automodule name doesn't make sense
sv: "::" i automodulens namn är inte meningsfullt

en: ":file:" option for csv-table directive now recognizes an absolute path as a relative path from source directory. Please update your document.
sv: alternativet ":file:" för direktivet csv-table känner nu igen en absolut sökväg som en relativ sökväg från källkatalogen. Uppdatera ditt dokument.

en: "latex_documents" config value references unknown document %s
sv: "latex_documents" konfigurationsvärde refererar till okänt dokument %s

en: "man_pages" config value references unknown document %s
sv: "man_pages" konfigurationsvärde refererar till okänt dokument %s

en: "quiet" is specified, but any of "project" or "author" is not specified.
sv: "quiet" är specificerat, men något av "project" eller "author" är inte specificerat.

en: "texinfo_documents" config value references unknown document %s
sv: "texinfo_documents" konfigurationsvärde refererar till okänt dokument %s

en: %(filename)s &#8212; %(docstitle)s
sv: %(filename)s - %(docstitle)s

en: %d found
sv: %d hittades

en: %d source files given on command line
sv: %d källfiler anges på kommandoraden

en: %r doesn't have "%s" setting
sv: %r har inte inställningen "%s"

en: %r doesn't have "theme" setting
sv: %r har inte inställningen "theme"

en: %r reference target not found: %s
sv: %r referensmål hittades inte: %s

en: %s %s documentation
sv: %s %s dokumentation

en: %s (%s attribute)
sv: %s (%s attribut)

en: %s (%s property)
sv: %s (%s fastighet)

en: %s (built-in class)
sv: %s (inbyggd klass)

en: %s (built-in variable)
sv: %s (inbyggd variabel)

en: %s (class in %s)
sv: %s (klass i %s)

en: %s (directive)
sv: %s (direktiv)

en: %s (global variable or constant)
sv: %s (global variabel eller konstant)

en: %s (in module %s)
sv: %s (i modul %s)

en: %s (module)
sv: %s (modul)

en: %s (role)
sv: %s (roll)

en: %s (type alias in %s)
sv: %s (typ alias i %s)

en: %s added, %s changed, %s removed
sv: %s tillagd, %s ändrad, %s borttagen

en: %s command %r cannot be run (needed for math display), check the imgmath_%s setting
sv: %s-kommandot %r kan inte köras (behövs för visning av matematik), kontrollera inställningen imgmath_%s

en: %s command line option
sv: %s alternativ för kommandoraden

en: %s is already assigned section numbers (nested numbered toctree?)
sv: %s är redan tilldelad sektionsnummer (nästlad numrerad toctree?)

en: %s is not a directory.
sv: %s är inte en katalog.

en: %s() (%s class method)
sv: %s() (%s klassmetod)

en: %s() (%s method)
sv: %s() (%s metod)

en: %s() (%s static method)
sv: %s() (%s statisk metod)

en: %s() (built-in function)
sv: %s() (inbyggd funktion)

en: %s() (class)
sv: %s() (klass)

en: %s() (in module %s)
sv: %s() (i modul %s)

en: %s:%s reference target not found: %s
sv: %s:%s referensmål hittades inte: %s

en: %s; configuration value
sv: %s; konfigurationsvärde

en: &#169; %(copyright_prefix)s %(copyright)s.
sv: © %(copyright_prefix)s %(copyright)s.

en: '%s' is not a valid option.
sv: '%s' är inte ett giltigt alternativ.

en: '%s' is not a valid pyversion option
sv: '%s' är inte ett giltigt pyversion-alternativ

en: '%s' must be '0' or '1', got '%s'
sv: '%s' måste vara '0' eller '1', fick '%s'

en: 'setup' as currently defined in conf.py isn't a Python callable. Please modify its definition to make it a callable function. This is needed for conf.py to behave as a Sphinx extension.
sv: 'setup' som den för närvarande definieras i conf.py är inte en Python callable. Ändra dess definition så att den blir en anropsbar funktion. Detta behövs för att conf.py ska fungera som ett Sphinx-tillägg.

en: (The <<original entry>> is located in %s, line %d.)
sv: (<<original entry>> finns i %s, rad %d.)

en: (in %s %s)
sv: (i %s %s)

en: (in %s)
sv: (i %s)

en: (optional) a list of specific files to rebuild. Ignored if --write-all is specified
sv: (valfritt) en lista med specifika filer som ska byggas om. Ignoreras om --write-all anges

en: , in
sv: , i

en: -A option argument must be in the form name=value
sv: -Ett option-argument måste vara i formen name=value

en: -D option argument must be in the form name=value
sv: -D alternativargumentet måste vara i formen name=value

en: .. acks content is not a list
sv: ... acks innehåll är inte en lista

en: .. hlist content is not a list
sv: ... hlist-innehåll är inte en lista

en: 4 column based index found. It might be a bug of extensions you use: %r
sv: 4 kolumnbaserade index hittades. Det kan vara en bugg i de tillägg du använder: %r

en: :%s: (directive option)
sv: :%s: (direktivalternativ)

en: <h1>All modules for which code is available</h1>
sv: <h1>Alla moduler för vilka kod finns tillgänglig</h1>

en: <h1>Source code for %s</h1>
sv: <h1>Källkod för %s</h1>

en: ====================== slowest reading durations =======================
sv: ====================== långsammaste lästiderna =======================

en: A Makefile and a Windows command file can be generated for you so that you
    only have to run e.g. `make html' instead of invoking sphinx-build
    directly.
sv: En Makefile och en Windows-kommandofil kan genereras åt dig så att du bara behöver
    bara behöver köra t.ex. `make html' istället för att anropa sphinx-build
    direkt.

en: A captioned autosummary requires :toctree: option. ignored.
sv: En textad automatisk sammanfattning kräver :toctree: alternativ. ignoreras.

en: A mocked object is detected: %r
sv: Ett mockat objekt har upptäckts: %r

en: Aborted attempted copy from %s to %s (the destination path has existing data).
sv: Avbrutet kopieringsförsök från %s till %s (målbanan har befintliga data).

en: Aborted attempted copy from rendered template %s to %s (the destination path has existing data).
sv: Försök till kopiering från renderad mall %s till %s avbröts (destinationssökvägen har befintliga data).

en: About these documents
sv: Om dessa dokument

en: Added in version %s
sv: Tillagd i version %s

en: An error happened in rendering the page %s.
    Reason: %r
sv: Ett fel inträffade vid rendering av sidan %s.
    Anledning: %r

en: An invalid intersphinx_mapping entry was added after normalisation.
sv: En ogiltig intersphinx_mapping-post lades till efter normaliseringen.

en: Anchor '%s' not found
sv: Ankaret '%s' hittades inte

en: Any IDs not assigned for %s node
sv: Alla ID som inte tilldelats för %s-noden

en: Arguments
sv: Argument

en: Attention
sv: Observera

en: Author name(s)
sv: Författarens namn(en)

en: Author:
sv: Upphovsperson:

en: Automatically generated list of changes in version %(version)s
sv: Automatiskt genererad lista över ändringar i version %(version)s

en: Bases: %s
sv: Baser: %s

en: Builder %r already exists (in module %s)
sv: Byggare %r finns redan (i modul %s)

en: Builder class %s has no "name" attribute
sv: Byggarklassen %s har inget "name"-attribut

en: Builder name %s not registered
sv: Byggarens namn %s inte registrerat

en: Builder name %s not registered or available through entry point
sv: Byggarens namn %s inte registrerat eller tillgängligt via ingångspunkten

en: Builtins
sv: Inbyggnader

en: C API changes
sv: C API-ändringar

en: Cannot find source directory (%s)
sv: Det går inte att hitta källkatalogen (%s)

en: Cannot use "lineno-match" with a disjoint set of "lines"
sv: Det går inte att använda "lineno-match" med en disjunkt uppsättning "linjer"

en: Cannot use both "%s" and "%s" options
sv: Kan inte använda både alternativen "%s" och "%s"

en: Caution
sv: Försiktighet

en: Changed in version %s
sv: Ändrad i version %s

en: Changes in Version %(version)s &#8212; %(docstitle)s
sv: Ändringar i version %(version)s - %(docstitle)s

en: Citation [%s] is not referenced.
sv: Citation [%s] är inte refererad.

en: Code author:
sv: Källkodsförfattare:

en: Collapse sidebar
sv: Dölja sidofältet

en: Comma-separated list of options to pass to automodule directive (or use SPHINX_APIDOC_OPTIONS).
sv: Kommaseparerad lista över alternativ som ska skickas till automoduldirektivet (eller använd SPHINX_APIDOC_OPTIONS).

en: Commands:
sv: Kommandon:

en: Common Vulnerabilities and Exposures; CVE %s
sv: Gemensamma sårbarheter och exponeringar; CVE %s

en: Common Weakness Enumeration; CWE %s
sv: Gemensam svaghetsuppräkning; CWE %s

en: Complete Table of Contents
sv: Fullständig innehållsförteckning

en: Config value %r already present
sv: Konfigureringsvärde %r finns redan

en: Contents
sv: Innehåll

en: Converting `source_suffix = %r` to `source_suffix = %r`.
sv: Konvertering av `source_suffix = %r` till `source_suffix = %r`.

en: Copyright
sv: Upphovsrätt

en: Could not determine the fallback text for the cross-reference. Might be a bug.
sv: Det gick inte att fastställa fallback-texten för korsreferensen. Kan vara en bugg.

en: Could not fetch remote image: %s [%d]
sv: Kunde inte hämta fjärrbild: %s [%d]

en: Could not fetch remote image: %s [%s]
sv: Kunde inte hämta fjärrbild: %s [%s]

en: Could not import extension %s
sv: Det gick inte att importera tillägget %s

en: Could not obtain image size. :scale: option is ignored.
sv: Det gick inte att få fram bildstorleken. :scale: alternativet ignoreras.

en: Create Makefile? (y/n)
sv: Skapa Makefile? (ja/nej)

en: Create Windows command file? (y/n)
sv: Skapa Windows-kommandofil? (ja/nej)

en: Created using <a href="https://www.sphinx-doc.org/">Sphinx</a> %(sphinx_version)s.
sv: Skapad med hjälp av <a href="https://www.sphinx-doc.org/">Sphinx</a> %(sphinx_version)s.

en: Creating file %s.
sv: Skapar fil %s.

en: Danger
sv: Fara

en: Default
sv: Standard

en: Deprecated
sv: Föråldrat

en: Deprecated since version %s
sv: Föråldrad sedan version %s

en: Domain %r is not registered
sv: Domän %r är inte registrerad

en: Duplicate C declaration, also defined at %s:%s.
    Declaration is '.. c:%s:: %s'.
sv: Duplikat C-deklaration, även definierad vid %s:%s.
    Deklarationen är '.. c:%s:: %s'.

en: Duplicate C++ declaration, also defined at %s:%s.
    Declaration is '.. cpp:%s:: %s'.
sv: Duplicerad C++-deklaration, även definierad i %s:%s.
    Deklarationen är '.. cpp:%s:: %s'.

en: Encoding %r used for reading included file '%s' seems to be wrong, try giving an :encoding: option
sv: Kodning %r som används för att läsa den inkluderade filen '%s' verkar vara fel, försök att ange ett :encoding: alternativ

en: Encoding error!
sv: Kodningsfel!

en: Enter the root path for documentation.
sv: Ange rotsökvägen för dokumentationen.

en: Error
sv: Fel

en: Error: an existing conf.py has been found in the selected root path.
sv: Fel: en befintlig conf.py har hittats i den valda rotsökvägen.

en: Error: specified path is not a directory, or sphinx files already exist.
sv: Fel: angiven sökväg är inte en katalog, eller så finns det redan sphinx-filer.

en: Error: the master file %s has already been found in the selected root path.
sv: Fel: Masterfilen %s har redan hittats på den valda rotsökvägen.

en: Event %r already present
sv: Händelse %r redan närvarande

en: Example
sv: Exempel

en: Examples
sv: Exempel

en: Expand sidebar
sv: Visa sidofältet

en: Extension options
sv: Alternativ för tillägg

en: External Graphviz file %r not found or reading it failed
sv: Externa Graphviz-filen %r hittades inte eller så gick inte läsningen av den

en: Failed to compile regex in linkcheck_allowed_redirects: %r %s
sv: Misslyckades med att kompilera regex i linkcheck_allowed_redirects: %r %s

en: Failed to convert %r to a frozenset
sv: Misslyckades med att konvertera %r till en frozenset

en: Failed to copy a file in html_static_file: %s: %r
sv: Misslyckades med att kopiera en fil i html_static_file: %s: %r

en: Failed to copy a file in the theme's 'static' directory: %s: %r
sv: Misslyckades med att kopiera en fil i temats "static"-katalog: %s: %r

en: Failed to create a cross reference. A title or caption not found: %r
sv: Misslyckades med att skapa en korsreferens. En titel eller bildtext hittades inte: %r

en: Failed to create a cross reference. Any number is not assigned: %s
sv: Misslyckades med att skapa en korsreferens. Något nummer har inte tilldelats: %s

en: Failed to get a constructor signature for %s: %s
sv: Misslyckades med att få en konstruktörsignatur för %s: %s

en: Failed to get a docname for source %r!
sv: Misslyckades med att få ett dokumentnamn för källa %r!

en: Failed to get a docname!
sv: Misslyckades med att hämta ett docname!

en: Failed to get a function signature for %s: %s
sv: Misslyckades med att få en funktionssignatur för %s: %s

en: Failed to get a method signature for %s: %s
sv: Misslyckades med att få en metodsignatur för %s: %s

en: Failed to get a signature for %s: %s
sv: Misslyckades med att få en signatur för %s: %s

en: Failed to parse a default argument value for %r: %s
sv: Misslyckades med att tolka ett standardargumentvärde för %r: %s

en: Failed to parse type_comment for %r: %s
sv: Misslyckades med att analysera type_comment för %r: %s

en: Failed to read build info file: %r
sv: Misslyckades med att läsa bygginfo-filen: %r

en: Failed to remove %s: %s
sv: Misslyckades med att ta bort %s: %s

en: Failed to scan documents in %s: %r
sv: Misslyckades med att skanna dokument i %s: %r

en: Failed to update signature for %r: parameter not found: %s
sv: Misslyckades med att uppdatera signaturen för %r: parametern hittades inte: %s

en: Failed to write build info file: %r
sv: Misslyckades med att skriva bygginfo-fil: %r

en: File %s already exists, skipping.
sv: Fil %s finns redan, hoppar över.

en: Finished: An initial directory structure has been created.
sv: Färdigställt: En första katalogstruktur har skapats.

en: Footnote [#] is not referenced.
sv: Fotnot [#] är inte refererad.

en: Footnote [%s] is not referenced.
sv: Fotnot [%s] är inte refererad.

en: Footnote [*] is not referenced.
sv: Fotnot [*] är inte refererad.

en: Footnotes
sv: Fotnoter

en: For more information, visit <https://www.sphinx-doc.org/>.
sv: För mer information, besök <https://www.sphinx-doc.org/>.

en: For more information, visit https://www.sphinx-doc.org/en/master/man/.
sv: För mer information, besök https://www.sphinx-doc.org/en/master/man/.

en: Full index on one page
sv: Fullständigt index på en sida

en: General Index
sv: Allmänt index

en: Global Module Index
sv: Globalt modulindex

en: Go
sv: Start

en: Graphviz directive cannot have both content and a filename argument
sv: Graphviz-direktivet kan inte ha både innehåll och ett filnamnsargument

en: HTML 4 is no longer supported by Sphinx. ("html4_writer=True" detected in configuration options)
sv: HTML 4 stöds inte längre av Sphinx. ("html4_writer=True" upptäcktes i konfigurationsalternativen)

en: Handler %r for event %r threw an exception
sv: Handläggare %r för händelse %r gjorde ett undantag

en: Hide Search Matches
sv: Dölj sökträffar

en: Hint
sv: Ledtråd

en: If the documents are to be written in a language other than English,
    you can select a language here by its language code. Sphinx will then
    translate text that it generates into that language.
    
    For a list of supported codes, see
    https://www.sphinx-doc.org/en/master/usage/configuration.html#confval-language.
sv: Om dokumenten ska skrivas på ett annat språk än engelska,
    kan du här välja ett språk med hjälp av dess språkkod. Sphinx kommer då att
    översätta text som den genererar till det språket.
    
    För en lista över koder som stöds, se
    https://www.sphinx-doc.org/en/master/usage/configuration.html#confval-language.

en: Ignored unreadable document %r.
sv: Ignorerade oläsligt dokument %r.

en: Ignoring "graphviz" directive without content.
sv: Ignorerar "graphviz"-direktivet utan innehåll.

en: Ignoring invalid __all__ in module %s: %r
sv: Ignorerar ogiltig __all__ i modul %s: %r

en: Important
sv: Viktigt

en: Include file '%s' not found or reading it failed
sv: Include-filen '%s' hittades inte eller läsningen av den misslyckades

en: Increase verbosity (can be repeated)
sv: Öka ordrikedomen (kan upprepas)

en: Index &#x2013; %(key)s
sv: Index - %(key)s

en: Index pages by letter
sv: Indexsidor per bokstav

en: Indicate which of the following Sphinx extensions should be enabled:
sv: Ange vilka av följande Sphinx-tillägg som ska aktiveras:

en: Indices and tables:
sv: Index och tabeller:

en: Inside the root directory, two more directories will be created; "_templates"
    for custom HTML templates and "_static" for custom stylesheets and other static
    files. You can enter another prefix (such as ".") to replace the underscore.
sv: Inuti rotkatalogen kommer ytterligare två kataloger att skapas; "_templates"
    för egna HTML-mallar och "_static" för egna stilmallar och andra statiska
    filer. Du kan ange ett annat prefix (t.ex. ".") för att ersätta understrecket.

en: Interrupted!
sv: Avbruten!

en: Invalid Babel locale: %r.
sv: Ogiltig Babel-lokal: %r.

en: Invalid __slots__ found on %s. Ignored.
sv: Ogiltiga __slots__ hittades på %s. Ignoreras.

en: Invalid `intersphinx_mapping` configuration (%s errors).
sv: Ogiltig konfiguration för `intersphinx_mapping` (%s fel).

en: Invalid `intersphinx_mapping` configuration (1 error).
sv: Ogiltig konfiguration för `intersphinx_mapping` (1 fel).

en: Invalid caption: %s
sv: Ogiltig bildtext: %s

en: Invalid configuration value found: 'language = None'. Update your configuration to a valid language code. Falling back to 'en' (English).
sv: Ogiltigt konfigurationsvärde hittades: 'language = None'. Uppdatera din konfiguration till en giltig språkkod. Återgår till 'en' (engelska).

en: Invalid date format. Quote the string by single quote if you want to output it directly: %s
sv: Ogiltigt datumformat. Citera strängen med enkla citattecken om du vill skriva ut den direkt: %s

en: Invalid intersphinx project identifier `%r` in intersphinx_mapping. Project identifiers must be non-empty strings.
sv: Ogiltig intersphinx-projektidentifierare `%r` i intersphinx_mapping. Projektidentifierare måste vara icke-tomma strängar.

en: Invalid inventory location value `%r` in intersphinx_mapping[%r][1]. Inventory locations must be non-empty strings or None.
sv: Ogiltigt värde för inventeringsplats `%r` i intersphinx_mapping[%r][1]. Inventeringsplatser måste vara icke-tomma strängar eller None.

en: Invalid math_eqref_format: %r
sv: Ogiltigt math_eqref_format: %r

en: Invalid target URI value `%r` in intersphinx_mapping[%r][0]. Target URIs must be unique (other instance in intersphinx_mapping[%r]).
sv: Ogiltigt mål-URI-värde `%r` i intersphinx_mapping[%r][0]. Mål-URI:er måste vara unika (annan instans i intersphinx_mapping[%r]).

en: Invalid target URI value `%r` in intersphinx_mapping[%r][0]. Target URIs must be unique non-empty strings.
sv: Ogiltigt mål-URI-värde `%r` i intersphinx_mapping[%r][0]. Mål-URI:er måste vara unika, icke-tomma strängar.

en: Invalid template variable: %s
sv: Ogiltig mallvariabel: %s

en: Invalid value `%r` in intersphinx_mapping[%r]. Expected a two-element tuple or list.
sv: Ogiltigt värde `%r` i intersphinx_mapping[%r]. Förväntade en tupel eller lista med två element.

en: Invalid value `%r` in intersphinx_mapping[%r]. Values must be a (target URI, inventory locations) pair.
sv: Ogiltigt värde `%r` i intersphinx_mapping[%r]. Värdena måste vara ett par (mål-URI, inventeringsplatser).

en: Keyword Arguments
sv: Argument för nyckelord

en: Keyword-only parameters separator (PEP 3102)
sv: Separator för parametrar som endast innehåller nyckelord (PEP 3102)

en: LaTeX command %r cannot be run (needed for math display), check the imgmath_latex setting
sv: LaTeX-kommandot %r kan inte köras (behövs för visning av matematik), kontrollera inställningen imgmath_latex

en: Last updated on %(last_updated)s.
sv: Senast uppdaterad den %(last_updated)s.

en: Lexing literal_block %r as "%s" resulted in an error at token: %r. Retrying in relaxed mode.
sv: Lexing av literal_block %r som "%s" resulterade i ett fel vid token: %r. Försöker igen i avslappnat läge.

en: Library changes
sv: Förändringar i biblioteket

en: Line spec %r: no lines pulled from include file %r
sv: Radspecifikation %r: inga rader hämtade från include-filen %r

en: Link to this code
sv: Länk till denna kod

en: Link to this definition
sv: Länk till denna definition

en: Link to this equation
sv: Länk till denna ekvation

en: Link to this heading
sv: Länk till denna rubrik

en: Link to this image
sv: Länk till denna bild

en: Link to this table
sv: Länk till detta bord

en: Link to this term
sv: Länk till denna termin

en: Link to this toctree
sv: Länk till detta toctree

en: Listing %s
sv: Listning %s

en: Logging
sv: Loggning

en: Logo of %s
sv: Logotyp för %s

en: Look for any errors in the above output or in %(outdir)s/output.txt
sv: Leta efter eventuella fel i ovanstående utdata eller i %(outdir)s/output.txt

en: Makefile and Batchfile creation
sv: Skapande av Makefile och Batchfile

en: Malformed option description %r, should look like "opt", "-opt args", "--opt args", "/opt args" or "+opt args"
sv: Felaktig alternativbeskrivning %r, ska se ut som "opt", "-opt args", "--opt args", "/opt args" eller "+opt args"

en: Many math_renderers are registered. But no math_renderer is selected.
sv: Många math_renderers är registrerade. Men ingen math_renderer är vald.

en: Module Index
sv: Modulindex

en: Module author:
sv: Modulförfattare:

en: Module code
sv: Modulkod

en: Module level
sv: Modulnivå

en: Name of your master document (without suffix)
sv: Namnet på ditt huvuddokument (utan suffix)

en: Name prefix for templates and static dir
sv: Namnprefix för mallar och statisk dir

en: Navigation
sv: Navigering

en: Next topic
sv: Nästa ämne

en: No builder selected, using default: html
sv: Ingen byggare vald, standard används: html

en: No footnote was found for given reference node %r
sv: Ingen fotnot hittades för angiven referensnod %r

en: No output at all
sv: Ingen utmatning alls

en: No such config value: %r
sv: Inget sådant konfigurationsvärde: %r

en: Non-alphabetical
sv: Icke alfabetisk

en: Note
sv: Anteckning

en: Note: imgmath and mathjax cannot be enabled at the same time. imgmath has been deselected.
sv: Obs: imgmath och mathjax kan inte aktiveras samtidigt. imgmath har valts bort.

en: Notes
sv: Anteckningar

en: Numbers
sv: Nummer

en: Object named %r not found in include file %r
sv: Objekt med namnet %r hittades inte i include-filen %r

en: One document is special in that it is considered the top node of the
    "contents tree", that is, it is the root of the hierarchical structure
    of the documents. Normally, this is "index", but if your "index"
    document is a custom template, you can also set this to another filename.
sv: Ett dokument är speciellt på så sätt att det betraktas som den översta noden i
    "innehållsträdet", det vill säga det är roten till den hierarkiska strukturen
    av dokumenten. Normalt är detta "index", men om ditt "index"-dokument
    dokument är en anpassad mall kan du också ange ett annat filnamn.

en: Only print errors and warnings.
sv: Skriv bara ut fel och varningar.

en: Options
sv: Alternativ

en: Original exception:
sv: Ursprungligt undantag:

en: Other Parameters
sv: Övriga parametrar

en: Other changes
sv: Övriga ändringar

en: Output directory (%s) is not a directory
sv: Utdatakatalogen (%s) är inte en katalog

en: Overview
sv: Översikt

en: Overview: module code
sv: Översikt: modulkod

en: Parameters
sv: Parametrar

en: Pillow not found - copying image files
sv: Pillow hittades inte - kopiering av bildfiler

en: Please activate JavaScript to enable the search
        functionality.
sv: Aktivera JavaScript för att aktivera sök-
        funktionalitet.

en: Please also report this if it was a user error, so that a better error message can be provided next time.
sv: Rapportera även detta om det var ett användarfel, så att ett bättre felmeddelande kan tillhandahållas nästa gång.

en: Please enter a file suffix, e.g. '.rst' or '.txt'.
sv: Ange ett filsuffix, t.ex. ".rst" eller ".txt".

en: Please enter a new file name, or rename the existing file and press Enter
sv: Ange ett nytt filnamn eller byt namn på en befintlig fil och tryck på Enter

en: Please enter a new root path (or just Enter to exit)
sv: Ange en ny rotsökväg (eller bara Enter för att avsluta)

en: Please enter a valid path name.
sv: Ange ett giltigt sökvägsnamn.

en: Please enter either 'y' or 'n'.
sv: Ange antingen 'y' eller 'n'.

en: Please enter one of %s.
sv: Ange ett av %s.

en: Please enter some text.
sv: Skriv in någon text.

en: Please enter values for the following settings (just press Enter to
    accept a default value, if one is given in brackets).
sv: Ange värden för följande inställningar (tryck bara på Enter för att acceptera
    acceptera ett standardvärde, om ett sådant anges inom parentes).

en: Positional-only parameter separator (PEP 570)
sv: Parameteravskiljare för enbart positionering (PEP 570)

en: Preparing search...
sv: Förbereder sökning...

en: Previous topic
sv: Föregående ämne

en: Problem in %s domain: field is supposed to use role '%s', but that role is not in the domain.
sv: Problem i %s-domänen: fältet ska använda rollen '%s', men den rollen finns inte i domänen.

en: Project basic options
sv: Projektets grundläggande alternativ

en: Project language
sv: Projektspråk

en: Project name
sv: Projektnamn

en: Project release
sv: Projektrelease

en: Project templating
sv: Templating av projekt

en: Project version
sv: Projektversion

en: Pygments lexer name %r is not known
sv: Pygments lexernamn %r är inte känt

en: Python Enhancement Proposals; PEP %s
sv: Förslag till förbättringar av Python; PEP %s

en: Python Module Index
sv: Index för Python-moduler

en: Quick search
sv: Snabbsök

en: Raises
sv: Höjer

en: Receives
sv: Mottagare

en: Recursion error!
sv: Rekursionsfel!

en: References
sv: Referenser

en: Release
sv: Släpp

en: Remove existing files in the output directory that were not generated
sv: Ta bort befintliga filer i utdatakatalogen som inte har genererats

en: Removed in version %s
sv: Borttagen i version %s

en: Return type
sv: Typ av retur

en: Return values
sv: Returvärden

en: Returns
sv: Returer

en: Root path for the documentation
sv: Rotsökväg för dokumentationen

en: Running Sphinx v%s
sv: Kör Sphinx v%s

en: Running apidoc
sv: Körning av apidoc

en: Search
sv: Sök

en: Search %(docstitle)s
sv: Sök %(docstitle)s

en: Search Page
sv: Söksida

en: Search Results
sv: Sökresultat

en: Search finished, found one page matching the search query. | Search finished, found ${resultCount} pages matching the search query.
sv[0]: Sökningen är klar, hittade en sida som matchar sökfrågan.
sv[1]: Sökningen är klar, hittade ${resultCount} sidor som matchar sökfrågan.

en: Search within %(docstitle)s
sv: Sök inom %(docstitle)s

en: Searching
sv: Söker

en: Searching for multiple words only shows matches that contain
        all words.
sv: Vid sökning efter flera ord visas endast matchningar som innehåller
        alla ord.

en: Section %s
sv: Sektion %s

en: Section author:
sv: Kapitelförfattare:

en: See 'sphinx --help'.
sv: Se "sphinx --help".

en: See also
sv: Se även

en: Selected root path: %s
sv: Vald rotsökväg: %s

en: Separate source and build directories (y/n)
sv: Separata käll- och byggkataloger (y/n)

en: Show Source
sv: Visa källa

en: Show the version and exit.
sv: Visa versionen och avsluta.

en: Show this message and exit.
sv: Visa detta meddelande och avsluta.

en: Source directory and destination directory cannot be identical
sv: Källkatalogen och destinationskatalogen kan inte vara identiska

en: Source file suffix
sv: Suffix för källfil

en: Source parser for %s not registered
sv: Source parser för %s inte registrerad

en: Sphinx has the notion of a "version" and a "release" for the
    software. Each version can have multiple releases. For example, for
    Python the version is something like 2.5 or 3.0, while the release is
    something like 2.5.1 or 3.0a1. If you don't need this dual structure,
    just set both to the same value.
sv: Sphinx har begreppet "version" och "release" för programvaran
    programvaran. Varje version kan ha flera utgåvor. Till exempel för
    Python är versionen något i stil med 2.5 eller 3.0, medan releasen är
    något i stil med 2.5.1 eller 3.0a1. Om du inte behöver den här dubbla strukturen,
    sätt bara båda till samma värde.

en: Sphinx is unable to load the master document (%s) because it is not included in the custom include_patterns = %r. Ensure that a pattern in include_patterns matches the master document.
sv: Sphinx kan inte läsa in huvuddokumentet (%s) eftersom det inte ingår i det anpassade include_patterns = %r. Se till att ett mönster i include_patterns matchar huvuddokumentet.

en: Sphinx is unable to load the master document (%s) because it matches a built-in exclude pattern %r. Please move your master document to a different location.
sv: Sphinx kan inte läsa in huvuddokumentet (%s) eftersom det matchar ett inbyggt uteslutningsmönster %r. Flytta ditt masterdokument till en annan plats.

en: Sphinx is unable to load the master document (%s) because it matches an exclude pattern specified in conf.py, %r. Please remove this pattern from conf.py.
sv: Sphinx kan inte läsa in huvuddokumentet (%s) eftersom det matchar ett uteslutningsmönster som anges i conf.py, %r. Ta bort detta mönster från conf.py.

en: Sphinx is unable to load the master document (%s). The master document must be within the source directory or a subdirectory of it.
sv: Sphinx kan inte läsa in huvuddokumentet (%s). Masterdokumentet måste finnas i källkatalogen eller en underkatalog till den.

en: Sphinx now uses "index" as the master document by default. To keep pre-2.0 behaviour, set "master_doc = 'contents'".
sv: Sphinx använder nu "index" som huvuddokument som standard. För att behålla beteendet före 2.0, ställ in "master_doc = 'contents'".

en: Starting debugger:
sv: Startar felsökningsverktyget:

en: Structure options
sv: Strukturalternativ

en: Summarised items should not include the current module. Replace %r with %r.
sv: Sammanfattade objekt ska inte omfatta den aktuella modulen. Ersätt %r med %r.

en: Support for source encodings other than UTF-8 is deprecated and will be removed in Sphinx 10. Please comment at https://github.com/sphinx-doc/sphinx/issues/13665 if this causes a problem.
sv: Stöd för andra källkodningar än UTF-8 är föråldrat och kommer att tas bort i Sphinx 10. Kommentera gärna på https://github.com/sphinx-doc/sphinx/issues/13665 om detta orsakar problem.

en: Symbols
sv: Symboler

en: TODO entry found: %s
sv: TODO-post hittades: %s

en: Table %s
sv: Tabell %s

en: Table of Contents
sv: Innehåll

en: Template Parameters
sv: Parametrar för mall

en: Testing of coverage in the sources finished, look at the results in %(outdir)s{sep}python.txt.
sv: Testningen av täckningen i källorna är klar, titta på resultaten i %(outdir)s{sep}python.txt.

en: Testing of doctests in the sources finished, look at the results in %(outdir)s/output.txt.
sv: Testningen av doctests i källorna är klar, titta på resultaten i %(outdir)s/output.txt.

en: The "theme.pygments_style" setting must be a table. Hint: "%s"
sv: Inställningen "theme.pygments_style" måste vara en tabell. Tips: "%s"

en: The %r crossref_type is already registered
sv: Crossref_type %r är redan registrerad

en: The %r directive is already registered to domain %s
sv: Direktivet %r är redan registrerat på domänen %s

en: The %r index is already registered to domain %s
sv: Indexet %r är redan registrerat på domänen %s

en: The %r object_type is already registered
sv: Objekttypen %r är redan registrerad

en: The %r role is already registered to domain %s
sv: Rollen %r är redan registrerad på domänen %s

en: The %r theme "[options]" table is not a table
sv: Tabellen "[alternativ]" för temat %r är inte en tabell

en: The %r theme "[theme]" table is not a table
sv: Tabellen %r tema "[tema]" är inte en tabell

en: The %r theme has circular inheritance
sv: Temat %r har cirkulär nedärvning

en: The %r theme has too many ancestors
sv: Temat %r har för många förfäder

en: The %r theme inherits from %r, which is not a loaded theme. Loaded themes are: %s
sv: Temat %r ärver från %r, som inte är ett inläst tema. Inlästa teman är: %s

en: The %r theme must define the "theme.inherit" setting
sv: Temat %r måste definiera inställningen "theme.inherit"

en: The %s extension is required by needs_extensions settings, but it is not loaded.
sv: Tillägget %s krävs av needs_extensions-inställningarna, men det är inte inläst.

en: The %s extension used by this project needs at least Sphinx v%s; it therefore cannot be built with this version.
sv: Tillägget %s som används av detta projekt kräver minst Sphinx v%s; det kan därför inte byggas med denna version.

en: The '%s' theme does not support this version of Sphinx, because it uses the 'style' field in HTML templates, which was  was deprecated in Sphinx 5.1 and removed in Sphinx 7.0. The theme must be updated to use the 'styles' field instead. See https://www.sphinx-doc.org/en/master/development/html_themes/templating.html#styles
sv: Temat '%s' stöder inte den här versionen av Sphinx, eftersom det använder fältet 'style' i HTML-mallar, vilket inte längre används i Sphinx 5.1 och togs bort i Sphinx 7.0. Temat måste uppdateras för att använda fältet "styles" istället. Se https://www.sphinx-doc.org/en/master/development/html_themes/templating.html#styles

en: The HTML page is in %(outdir)s.
sv: HTML-sidan finns i %(outdir)s.

en: The HTML pages are in %(outdir)s.
sv: HTML-sidorna finns i %(outdir)s.

en: The LaTeX files are in %(outdir)s.
sv: LaTeX-filerna finns i %(outdir)s.

en: The Texinfo files are in %(outdir)s.
sv: Texinfo-filerna finns i %(outdir)s.

en: The XML files are in %(outdir)s.
sv: XML-filerna finns i %(outdir)s.

en: The config value `source_suffix' expects a dictionary, a string, or a list of strings. Got `%r' instead (type %s).
sv: Konfigurationsvärdet `source_suffix' förväntar sig en ordbok, en sträng eller en lista med strängar. Fick `%r' istället (typ %s).

en: The config value `{name}' has type `{current.__name__}', defaults to `{default.__name__}'.
sv: Konfigurationsvärdet `{name}' har typen `{current.__name__}', standard är `{default.__name__}'.

en: The config value `{name}' has type `{current.__name__}'; expected {permitted}.
sv: Konfigurationsvärdet `{name}' har typen `{current.__name__}'; förväntat {permitted}.

en: The config value `{name}` has to be a one of {candidates}, but `{current}` is given.
sv: Konfigurationsvärdet `{name}` måste vara ett av {candidates}, men `{current}` är givet.

en: The configuration file (or one of the modules it imports) called sys.exit()
sv: Konfigurationsfilen (eller en av de moduler som den importerar) kallade sys.exit()

en: The configuration has changed (%d options: %s)
sv: Konfigurationen har ändrats (%d alternativ: %s)

en: The configuration has changed (%d options: %s, ...)
sv: Konfigurationen har ändrats (%d alternativ: %s, ...)

en: The configuration has changed (1 option: %r)
sv: Konfigurationen har ändrats (1 alternativ: %r)

en: The dummy builder generates no files.
sv: Dummybyggaren genererar inga filer.

en: The ePub file is in %(outdir)s.
sv: EPub-filen finns i %(outdir)s.

en: The file name suffix for source files. Commonly, this is either ".txt"
    or ".rst". Only files with this suffix are considered documents.
sv: Filnamnssuffixet för källfiler. Vanligtvis är detta antingen ".txt"
    eller ".rst". Endast filer med detta suffix betraktas som dokument.

en: The full traceback has been saved in:
sv: Den fullständiga spårningen har sparats i:

en: The manual pages are in %(outdir)s.
sv: Manualsidorna finns i %(outdir)s.

en: The message catalogs are in %(outdir)s.
sv: Meddelandekatalogerna finns i %(outdir)s.

en: The overview file is in %(outdir)s.
sv: Översiktsfilen finns i %(outdir)s.

en: The project name will occur in several places in the built documentation.
sv: Projektnamnet kommer att förekomma på flera ställen i den byggda dokumentationen.

en: The pseudo-XML files are in %(outdir)s.
sv: Pseudo-XML-filerna finns i %(outdir)s.

en: The text files are in %(outdir)s.
sv: Textfilerna finns i %(outdir)s.

en: Theme configuration sections other than [theme] and [options] are not supported (tried to get a value from %r).
sv: Andra temakonfigurationsavsnitt än [theme] och [options] stöds inte (försökte få ett värde från %r).

en: There is a programmable error in your configuration file:
    
    %s
sv: Det finns ett programmerbart fel i din konfigurationsfil:
    
    %s

en: There is a syntax error in your configuration file: %s
sv: Det finns ett syntaxfel i din konfigurationsfil: %s

en: This Page
sv: Den här sidan

en: This can happen with very large or deeply nested source files. You can carefully increase the default Python recursion limit of 1,000 in conf.py with e.g.:
sv: Detta kan hända med mycket stora eller djupt nästlade källfiler. Du kan försiktigt öka Pythons standardgräns för rekursion på 1 000 i conf.py med t.ex:

en: This environment is incompatible with the selected builder, please choose another doctree directory.
sv: Denna miljö är inte kompatibel med den valda byggaren, välj en annan doctree-katalog.

en: This project needs at least Sphinx v%s and therefore cannot be built with this version.
sv: Det här projektet kräver minst Sphinx v%s och kan därför inte byggas med den här versionen.

en: This project needs the extension %s at least in version %s and therefore cannot be built with the loaded version (%s).
sv: Detta projekt behöver tillägget %s åtminstone i version %s och kan därför inte byggas med den inlästa versionen (%s).

en: Throws
sv: Kastar

en: Tip
sv: Tips

en: To report this error to the developers, please open an issue at <https://github.com/sphinx-doc/sphinx/issues/>. Thanks!
sv: För att rapportera detta fel till utvecklarna, öppna ett ärende på <https://github.com/sphinx-doc/sphinx/issues/>. Tack så mycket!

en: Todo
sv: Att göra

en: Translator for %r already exists
sv: Översättare för %r finns redan

en: Type
sv: Typ

en: Unable to run the image conversion command %r. 'sphinx.ext.imgconverter' requires ImageMagick by default. Ensure it is installed, or set the 'image_converter' option to a custom conversion command.
    
    Traceback: %s
sv: Det går inte att köra kommandot för bildkonvertering %r. 'sphinx.ext.imgconverter' kräver ImageMagick som standard. Se till att det är installerat, eller sätt alternativet 'image_converter' till ett anpassat konverteringskommando.
    
    Bakåtspårning: %s

en: Unknown configure key: latex_elements[%r], ignored.
sv: Okänd konfigurationsnyckel: latex_elements[%r], ignorerad.

en: Unknown event name: %s
sv: Okänt händelsenamn: %s

en: Unknown image format: %s...
sv: Okänt bildformat: %s...

en: Unknown math_renderer %r is given.
sv: Okänd math_renderer %r har angetts.

en: Unknown theme option: latex_theme_options[%r], ignored.
sv: Okänt temaalternativ: latex_theme_options[%r], ignoreras.

en: Usage:
sv: Användning:

en: Use the Makefile to build the docs, like so:
       make builder
sv: Använd Makefile för att bygga dokumenten, så här:
       make byggare

en: Use the sphinx-build command to build the docs, like so:
       sphinx-build -b builder %s %s
sv: Använd kommandot sphinx-build för att bygga dokumenten, så här:
       sphinx-build -b byggare %s %s

en: Values in 'html_sidebars' must be a list of strings. At least one pattern has a string value: %s. Change to `html_sidebars = %r`.
sv: Värdena i "html_sidebars" måste vara en lista med strängar. Åtminstone ett mönster har ett strängvärde: %s. Ändra till `html_sidebars = %r`.

en: Variables
sv: Variabler

en: Warning
sv: Varning

en: Warns
sv: Varningar

en: Welcome to the Sphinx %s quickstart utility.
sv: Välkommen till Sphinx %s snabbstartverktyg.

en: Welcome! This is
sv: Välkomna! Det här är

en: Would create file %s.
sv: Skulle skapa fil %s.

en: Writing evaluated template result to %s
sv: Skriva utvärderat mallresultat till %s

en: You have two options for placing the build directory for Sphinx output.
    Either, you use a directory "_build" within the root path, or you separate
    "source" and "build" directories within the root path.
sv: Du har två alternativ för att placera byggkatalogen för Sphinx-utdata.
    Antingen använder du en katalog "_build" i rotsökvägen, eller så separerar du
    "source" och "build" kataloger inom rotsökvägen.

en: You should now populate your master file %s and create other documentation
    source files.
sv: Du ska nu fylla på din masterfil %s och skapa andra källfiler för
    dokumentationen.

en: Your search did not match any documents. Please make sure that all words are spelled correctly and that you've selected enough categories.
sv: Din sökning matchade inte några dokument. Kontrollera att alla ord är rättstavade och att du har valt tillräckligt många kategorier.

en: [autosummary] failed to import %s.
    Possible hints:
    %s
sv: [autosummary] misslyckades med att importera %s.
    Möjliga ledtrådar:
    %s

en: [autosummary] generating autosummary for: %s
sv: [autosummary] genererar autosummary för: %s

en: [autosummary] writing to %s
sv: [autosummary] skriver till %s

en: `None` is not a valid filetype for %r.
sv: `None` är inte en giltig filtyp för %r.

en: a Unicode error occurred when rendering the page %s. Please make sure all config values that contain non-ASCII content are Unicode strings.
sv: ett Unicode-fel uppstod vid rendering av sidan %s. Kontrollera att alla konfigurationsvärden som innehåller icke-ASCII-innehåll är Unicode-strängar.

en: a suitable image for %s builder not found: %s
sv: en lämplig bild för %s byggare hittades inte: %s

en: a suitable image for %s builder not found: %s (%s)
sv: en lämplig bild för %s byggare hittades inte: %s (%s)

en: alias of %s
sv: alias för %s

en: alias of TypeVar(%s)
sv: alias av TypeVar(%s)

en: all functions, classes, terms
sv: alla funktioner, klasser, termer

en: all of %d po files
sv: alla %d po-filer

en: all source files
sv: alla källfiler

en: apidoc_modules item %i '%s' must be a boolean
sv: apidoc_modules item %i '%s' måste vara en boolean

en: apidoc_modules item %i '%s' must be a sequence
sv: apidoc_modules item %i '%s' måste vara en sekvens

en: apidoc_modules item %i '%s' must be an int
sv: apidoc_modules item %i '%s' måste vara ett int

en: apidoc_modules item %i '%s' must contain strings
sv: apidoc_modules item %i '%s' måste innehålla strängar

en: apidoc_modules item %i 'destination' must be a string
sv: apidoc_modules item %i "destination" måste vara en sträng

en: apidoc_modules item %i 'destination' should be a relative path
sv: apidoc_modules item %i 'destination' ska vara en relativ sökväg

en: apidoc_modules item %i 'path' is not an existing folder: %s
sv: apidoc_modules item %i 'path' är inte en befintlig mapp: %s

en: apidoc_modules item %i 'path' must be a string
sv: apidoc_modules item %i "path" måste vara en sträng

en: apidoc_modules item %i cannot create destination directory: %s
sv: apidoc_modules objekt %i kan inte skapa destinationskatalog: %s

en: apidoc_modules item %i has unexpected keys: %s
sv: apidoc_modules objekt %i har oväntade nycklar: %s

en: apidoc_modules item %i must be a dict
sv: apidoc_modules objekt %i måste vara en dict

en: apidoc_modules item %i must have a 'destination' key
sv: apidoc_modules objekt %i måste ha en "destination"-nyckel

en: apidoc_modules item %i must have a 'path' key
sv: apidoc_modules objekt %i måste ha en "path"-nyckel

en: append module_path to sys.path, used when --full is given
sv: lägg till module_path till sys.path, används när --full anges

en: assembling single document
sv: sammanställning av enstaka dokument

en: attribute
sv: attribut

en: attribute %s is listed in :members: but is missing as it was not found in object %r
sv: attributet %s listas i :members: men saknas eftersom det inte hittades i objektet %r

en: author names
sv: författarnamn

en: autodoc: failed to determine %s.%s (%r) to be documented, the following exception was raised:
    %s
sv: autodoc: kunde inte fastställa att %s.%s (%r) skulle dokumenteras, följande undantag uppstod:
    %s

en: automatically insert docstrings from modules
sv: automatiskt infoga docstrings från moduler

en: automatically test code snippets in doctest blocks
sv: automatiskt testa kodsnuttar i doctest-block

en: autosummary generates .rst files internally. But your source_suffix does not contain .rst. Skipped.
sv: autosummary genererar .rst-filer internt. Men din source_suffix innehåller inte .rst. Hoppa över.

en: autosummary references excluded document %r. Ignored.
sv: autosummary refererar till uteslutet dokument %r. Ignoreras.

en: autosummary: failed to determine %r to be documented, the following exception was raised:
    %s
sv: autosummary: kunde inte fastställa att %r var dokumenterad, följande undantag uppstod:
    %s

en: autosummary: failed to import %s.
    Possible hints:
    %s
sv: autosummary: misslyckades med att importera %s.
    Möjliga ledtrådar:
    %s

en: autosummary: stub file not found %r. Check your autosummary_generate setting.
sv: autosummary: stub-fil hittades inte %r. Kontrollera din inställning för autosummary_generate.

en: autosummary_generate: file not found: %s
sv: autosummary_generate: filen hittades inte: %s

en: both tabularcolumns and :widths: option are given. :widths: is ignored.
sv: både tabularcolumns och alternativet :widths: anges. :widths: ignoreras.

en: broken link: %s (%s)
sv: trasig länk: %s (%s)

en: build environment version not current
sv: byggmiljöversionen är inte aktuell

en: build finished with problems, %s warnings (with warnings treated as errors).
sv: bygget avslutades med problem, %s varningar (med varningar som behandlas som fel).

en: build finished with problems, %s warnings.
sv: bygget slutfördes med problem, %s varningar.

en: build finished with problems, 1 warning (with warnings treated as errors).
sv: bygget avslutades med problem, 1 varning (med varningar som behandlas som fel).

en: build finished with problems, 1 warning.
sv: bygget färdigt med problem, 1 varning.

en: build finished with problems.
sv: bygget färdigställdes med problem.

en: build succeeded, %s warnings.
sv: bygget lyckades, %s varningar.

en: build succeeded, 1 warning.
sv: bygget lyckades, 1 varning.

en: build succeeded.
sv: bygget lyckades.

en: build_info mismatch, copying .buildinfo to .buildinfo.bak
sv: build_info-missmatchning, kopiering av .buildinfo till .buildinfo.bak

en: builder to use (default: 'html')
sv: byggare att använda (standard: 'html')

en: building [%s]:
sv: bygger [%s]:

en: building [html]:
sv: bygger [html]:

en: building [mo]:
sv: bygger [mo]:

en: can be huge
sv: kan vara enorma

en: cannot cache unpickleable configuration value: %r (because it contains a function, class, or module object)
sv: kan inte cachelagra ett konfigurationsvärde som inte kan plockas ut: %r (eftersom det innehåller ett funktions-, klass- eller modulobjekt)

en: cannot combine -a option and filenames
sv: kan inte kombinera alternativet -a och filnamn

en: cannot copy downloadable file %r: %s
sv: kan inte kopiera hämtningsbara filen %r: %s

en: cannot copy extra file %r
sv: kan inte kopiera extrafil %r

en: cannot copy image file %r: %s
sv: kan inte kopiera bildfilen %r: %s

en: cannot copy image file '%s': %s
sv: kan inte kopiera bildfilen '%s': %s

en: cannot copy static file %r
sv: kan inte kopiera statisk fil %r

en: cannot open warning file '%s': %s
sv: kan inte öppna varningsfilen '%s': %s

en: cannot override config setting %r with unsupported type, ignoring
sv: kan inte åsidosätta konfigurationsinställningen %r med en typ som inte stöds, ignorerar

en: cannot override dictionary config setting %r, ignoring (use %r to set individual elements)
sv: kan inte åsidosätta konfigurationsinställningen för ordboken %r, ignorerar (använd %r för att ställa in enskilda element)

en: cannot read image file %r: copying it instead
sv: kan inte läsa bildfilen %r: kopiera den istället

en: cannot write image file %r: %s
sv: kan inte skriva bildfil %r: %s

en: caption not inside a figure.
sv: bildtext inte inuti en figur.

en: checking consistency
sv: kontroll av konsistens

en: checks for documentation coverage
sv: kontroll av dokumentationens täckning

en: circular toctree references detected, ignoring: %s <- %s
sv: cirkulära toctree-referenser upptäckta, ignorerar: %s <- %s

en: class
sv: klass

en: class method
sv: klassmetod

en: colspec %s was given which appears to use tabulary syntax.  But this table can not be rendered as a tabulary; the given colspec will be ignored.
sv: colspec %s gavs som verkar använda tabulär syntax.  Men denna tabell kan inte återges som en tabulary; den angivna colspec kommer att ignoreras.

en: command line option
sv: kommandoradsalternativ

en: concept
sv: koncept

en: conditional inclusion of content based on config values
sv: villkorlig inkludering av innehåll baserat på konfigurationsvärden

en: conf value "epub_author" should not be empty for EPUB3
sv: conf-värdet "epub_author" ska inte vara tomt för EPUB3

en: conf value "epub_contributor" should not be empty for EPUB3
sv: conf-värdet "epub_contributor" ska inte vara tomt för EPUB3

en: conf value "epub_copyright" (or "copyright")should not be empty for EPUB3
sv: conf-värdet "epub_copyright" (eller "copyright") ska inte vara tomt för EPUB3

en: conf value "epub_description" should not be empty for EPUB3
sv: conf-värdet "epub_description" ska inte vara tomt för EPUB3

en: conf value "epub_identifier" should not be empty for EPUB3
sv: conf-värdet "epub_identifier" ska inte vara tomt för EPUB3

en: conf value "epub_language" (or "language") should not be empty for EPUB3
sv: conf-värdet "epub_language" (eller "language") ska inte vara tomt för EPUB3

en: conf value "epub_publisher" should not be empty for EPUB3
sv: conf-värdet "epub_publisher" ska inte vara tomt för EPUB3

en: conf value "epub_title" (or "html_title") should not be empty for EPUB3
sv: conf-värdet "epub_title" (eller "html_title") ska inte vara tomt för EPUB3

en: conf value "epub_uid" should be XML NAME for EPUB3
sv: conf-värdet "epub_uid" ska vara XML NAME för EPUB3

en: conf value "version" should not be empty for EPUB3
sv: conf-värdet "version" ska inte vara tomt för EPUB3

en: config changed
sv: konfiguration ändrad

en: config directory doesn't contain a conf.py file (%s)
sv: config-katalogen innehåller inte någon conf.py-fil (%s)

en: console output options
sv: alternativ för konsolutmatning

en: continued from previous page
sv: fortsättning från föregående sida

en: continues on next page
sv: fortsätter på nästa sida

en: convert command %r cannot be run, check the image_converter setting
sv: convert-kommandot %r kan inte köras, kontrollera inställningen för image_converter

en: convert exited with error:
    [stderr]
    %r
    [stdout]
    %r
sv: convert avslutades med fel:
    [stderr]
    %r
    [stdout]
    %r

en: copying TeX support files
sv: kopiering av TeX-stödfiler

en: copying Texinfo support files
sv: kopierar Texinfo-stödfiler

en: copying additional files
sv: kopiering av ytterligare filer

en: copying assets
sv: kopiering av tillgångar

en: copying downloadable files...
sv: kopierar hämtningsbara filer...

en: copying extra files
sv: kopierar extrafiler

en: copying images...
sv: kopierar bilder...

en: copying source files...
sv: kopierar källfiler ...

en: copying static files
sv: kopiering av statiska filer

en: could not calculate translation progress!
sv: kunde inte beräkna översättningens framsteg!

en: could not read %r for changelog creation
sv: kunde inte läsa %r för skapande av changelog

en: create .nojekyll file to publish the document on GitHub pages
sv: skapa .nojekyll-fil för att publicera dokumentet på GitHub-sidor

en: create batchfile
sv: skapa batchfil

en: create makefile
sv: skapa makefile

en: custom template directory (default: %(default)s)
sv: katalog för anpassad mall (standard: %(default)s)

en: default role %s not found
sv: standardroll %s hittades inte

en: default suffix for files (default: %(default)s)
sv: standardsuffix för filer (standard: %(default)s)

en: define a template variable
sv: definiera en mallvariabel

en: define tag: include "only" blocks with TAG
sv: definiera tagg: inkludera "endast" block med TAG

en: dimension unit %s is invalid. Ignored.
sv: dimensionsenheten %s är ogiltig. Ignoreras.

en: directive
sv: direktiv

en: directive %r is already registered and will not be overridden
sv: direktiv %r är redan registrerat och kommer inte att åsidosättas

en: directive-option
sv: direktiv-alternativ

en: directory for doctree and environment files (default: OUTPUT_DIR/.doctrees)
sv: katalog för doctree- och miljöfiler (standard: OUTPUT_DIR/.doctrees)

en: directory for the configuration file (conf.py) (default: SOURCE_DIR)
sv: katalog för konfigurationsfilen (conf.py) (standard: SOURCE_DIR)

en: directory to place all output
sv: katalog för att placera alla utdata

en: directory to place all output in
sv: katalog för att placera alla utdata i

en: display latex %r: %s
sv: visa latex %r: %s

en: do emit colored output (default: auto-detect)
sv: avge färgad utdata (standard: automatisk detektering)

en: do not create batchfile
sv: skapa inte batchfil

en: do not create makefile
sv: skapa inte makefile

en: do not emit colored output (default: auto-detect)
sv: avger inte färgade utdata (standard: automatisk detektering)

en: docnames to write: %s
sv: docnames att skriva: %s

en: document
sv: dokument

en: document exactly the members in module __all__ attribute. (default: %(default)s)
sv: dokumenterar exakt de medlemmar som finns i modulens __all__-attribut. (standard: %(default)s)

en: document imported members (default: %(default)s)
sv: dokumentets importerade medlemmar (standard: %(default)s)

en: document is referenced in multiple toctrees: %s, selecting: %s <- %s
sv: dokumentet refereras till i flera toctrees: %s, urval: %s <- %s

en: document isn't included in any toctree
sv: dokumentet ingår inte i någon toctree

en: document language
sv: dokumentspråk

en: document title is not a single Text node
sv: dokumenttiteln är inte en enda textnod

en: doing serial %s
sv: gör serie %s

en: domain %s already registered
sv: domän %s redan registrerad

en: domain %s not yet registered
sv: domän %s ännu inte registrerad

en: domain for external cross-reference not found: %r
sv: domän för extern korsreferens hittades inte: %r

en: don't create a table of contents file
sv: skapa inte en innehållsförteckningsfil

en: don't create headings for the module/package packages (e.g. when the docstrings already contain them)
sv: skapa inte rubriker för modul-/paketpaket (t.ex. när dokumentationen redan innehåller dem)

en: don't know which module to import for autodocumenting %r (try placing a "module" or "currentmodule" directive in the document, or giving an explicit module name)
sv: vet inte vilken modul som ska importeras för autodokumentation %r (försök placera ett "module"- eller "currentmodule"-direktiv i dokumentet, eller ange ett explicit modulnamn)

en: don't use a saved environment, always read all files
sv: använd inte en sparad miljö, läs alltid alla filer

en: done
sv: klar

en: dot code %r: %s
sv: punktkod %r: %s

en: dot command %r cannot be run (needed for graphviz output), check the graphviz_dot setting
sv: dot-kommandot %r kan inte köras (behövs för graphviz-utdata), kontrollera inställningen graphviz_dot

en: dot did not produce an output file:
    [stderr]
    %r
    [stdout]
    %r
sv: dot producerade inte någon utdatafil:
    [stderr]
    %r
    [stdout]
    %r

en: dot exited with error:
    [stderr]
    %r
    [stdout]
    %r
sv: dot avslutades med fel:
    [stderr]
    %r
    [stdout]
    %r

en: download file not readable: %s
sv: hämtningsfil inte läsbar: %s

en: dumping object inventory
sv: dumpning av objektinventering

en: dumping search index in %s
sv: dumpning av sökindex i %s

en: duplicate %s description of %s, other %s in %s
sv: duplicera %s beskrivning av %s, annan %s i %s

en: duplicate %s description of %s, other instance in %s
sv: duplicera %s beskrivning av %s, annan instans i %s

en: duplicate citation %s, other instance in %s
sv: duplicerad citering %s, annan instans i %s

en: duplicate description of %s %s, other instance in %s
sv: duplicerad beskrivning av %s %s, annan instans i %s

en: duplicate label %s, other instance in %s
sv: duplicerad etikett %s, annan instans i %s

en: duplicate label of equation %s, other instance in %s
sv: duplicerad etikett av ekvation %s, annan instans i %s

en: duplicate object description of %s, other instance in %s, use :no-index: for one of them
sv: duplicerad objektbeskrivning av %s, annan instans i %s, använd :no-index: för en av dem

en: duplicated ToC entry found: %s
sv: duplicerad ToC-post hittades: %s

en: duplicated entry found in toctree: %s
sv: duplicerad post hittades i toctree: %s

en: enable %s extension
sv: aktivera tillägget %s

en: enable %s extension, used when --full is given
sv: aktivera tillägget %s, används när --full anges

en: enable arbitrary extensions
sv: aktivera godtyckliga tillägg

en: enable arbitrary extensions, used when --full is given
sv: aktivera godtyckliga tillägg, används när --full anges

en: encountered some issues with some of the inventories, but they had working alternatives:
sv: stötte på vissa problem med några av inventarierna, men de hade fungerande alternativ:

en: encountered title node not in section, topic, table, admonition or sidebar
sv: påträffad titelnod inte i avsnitt, ämne, tabell, uppmaning eller sidofält

en: enumerable_node %r already registered
sv: enumerable_node %r redan registrerad

en: enumerator
sv: uppräknare

en: environment variable
sv: miljövariabel

en: environment variable; %s
sv: miljövariabel; %s

en: error while formatting arguments for %s: %s
sv: fel vid formatering av argument för %s: %s

en: error while formatting signature for %s: %s
sv: fel vid formatering av signatur för %s: %s

en: error writing file %s: %s
sv: fel vid skrivning av fil %s: %s

en: error writing file Makefile: %s
sv: fel vid skrivning av filen Makefile: %s

en: exception
sv: undantag

en: exception while evaluating only directive expression: %s
sv: undantag vid utvärdering av endast direktivuttryck: %s

en: extension %r has no setup() function; is it really a Sphinx extension module?
sv: tillägget %r har ingen setup()-funktion; är det verkligen en Sphinx-modul?

en: extension %r returned an unsupported object from its setup() function; it should return None or a metadata dictionary
sv: tillägget %r returnerade ett objekt som inte stöds från sin setup()-funktion; den bör returnera None eller en metadatadictionary

en: extension options
sv: tilläggssalternativ

en: extensions changed
sv: tillägg ändrade

en: external %s:%s reference target not found: %s
sv: extern %s:%s referensmål hittades inte: %s

en: failed
sv: misslyckades

en: failed to import object %s
sv: misslyckades med att importera objekt %s

en: failed to read broken build info file (missing config entry)
sv: kunde inte läsa trasig bygginfo-fil (saknade konfigurationspost)

en: failed to read broken build info file (missing tags entry)
sv: kunde inte läsa broken build info-filen (saknar taggar)

en: failed to read broken build info file (unknown version)
sv: kunde inte läsa broken build info file (okänd version)

en: failed: %s
sv: misslyckades: %s

en: favicon file %r does not exist
sv: filen favicon %r finns inte

en: file %r given on command line does not exist,
sv: filen %r som anges på kommandoraden finns inte,

en: file %r given on command line is not a valid document, ignoring
sv: fil %r som anges på kommandoraden är inte ett giltigt dokument, ignoreras

en: file %r given on command line is not under the source directory, ignoring
sv: filen %r som anges på kommandoraden finns inte i källkatalogen, ignoreras

en: file %r on theme path is not a valid zipfile or contains no theme
sv: fil %r på temasökvägen är inte en giltig zip-fil eller innehåller inget tema

en: file suffix (default: rst)
sv: filsuffix (standard: rst)

en: filename of table of contents (default: modules)
sv: filnamn för innehållsförteckningen (standard: modules)

en: fnmatch-style file and/or directory patterns to exclude from generation
sv: fil- och/eller katalogmönster av typen fnmatch som ska uteslutas från generering

en: follow symbolic links. Powerful when combined with collective.recipe.omelette.
sv: följa symboliska länkar. Kraftfull i kombination med collective.recipe.omelette.

en: function
sv: funktion

en: function parameter
sv: funktion parameter

en: general options
sv: allmänna alternativ

en: generate a full project with sphinx-quickstart
sv: skapa ett fullständigt projekt med sphinx-quickstart

en: generating indices
sv: genererar index

en: glossary seems to be misformatted, check indentation
sv: ordlistan verkar vara felformaterad, kontrollera indragning

en: glossary term
sv: ordlista term

en: glossary term must be preceded by empty line
sv: ordlistetermen måste föregås av en tom rad

en: glossary terms must not be separated by empty lines
sv: termer i ordlistan får inte separeras av tomma rader

en: grammar token
sv: grammatisk token

en: graphviz_dot executable path must be set! %r
sv: graphviz_dot körbar sökväg måste ställas in! %r

en: graphviz_output_format must be either 'png' or 'svg', but is %r
sv: graphviz_output_format måste vara antingen 'png' eller 'svg', men är %r

en: hardcoded link %r could be replaced by an extlink (try using %r instead)
sv: hårdkodad länk %r kan ersättas av en extlänk (försök använda %r istället)

en: highlighting module code...
sv: markerar modulkod...

en: html_extra_path entry %r does not exist
sv: html_extra_path post %r finns inte

en: html_extra_path entry %r is placed inside outdir
sv: html_extra_path post %r är placerad inuti outdir

en: html_static_path entry %r does not exist
sv: html_static_path-post %r finns inte

en: html_static_path entry %r is placed inside outdir
sv: html_static_path post %r är placerad inuti outdir

en: if specified, create build dir under source dir
sv: om det anges, skapa byggkatalog under källkatalog

en: if specified, separate source and build dirs
sv: om angivet, separata käll- och byggkataloger

en: ignoring invalid doctest code: %r
sv: ignorerar ogiltig doctest-kod: %r

en: image file %s not readable: %s
sv: bildfil %s inte läsbar: %s

en: image file not readable: %s
sv: bildfilen är inte läsbar: %s

en: include "_private" modules
sv: inkludera "_private" moduler

en: include links to the source code of documented Python objects
sv: inkludera länkar till källkoden för dokumenterade Python-objekt

en: include math, rendered as PNG or SVG images
sv: inkludera matematik, återgiven som PNG- eller SVG-bilder

en: include math, rendered in the browser by MathJax
sv: innehåller matematik, som återges i webbläsaren med MathJax

en: inconsistent citation references in translated message. original: {0}, translated: {1}
sv: inkonsekventa källhänvisningar i översatt meddelande. original: {0}, översatt: {1}

en: inconsistent footnote references in translated message. original: {0}, translated: {1}
sv: inkonsekventa fotnotreferenser i översatt meddelande. original: {0}, översatt: {1}

en: inconsistent references in translated message. original: {0}, translated: {1}
sv: inkonsekventa referenser i översatt meddelande. original: {0}, översatt: {1}

en: inconsistent term references in translated message. original: {0}, translated: {1}
sv: inkonsekventa termreferenser i översatt meddelande. original: {0}, översatt: {1}

en: increase verbosity (can be repeated)
sv: öka ordrikedomen (kan upprepas)

en: interpret module paths according to PEP-0420 implicit namespaces specification
sv: tolka modulvägar enligt PEP-0420 specifikation för implicita namnrymder

en: intersphinx inventory has moved: %s -> %s
sv: intersphinx lager har flyttats: %s -> %s

en: invalid CVE number %s
sv: ogiltigt CVE-nummer %s

en: invalid CWE number %s
sv: ogiltigt CWE-nummer %s

en: invalid PEP number %s
sv: ogiltigt PEP-nummer %s

en: invalid RFC number %s
sv: ogiltigt RFC-nummer %s

en: invalid TestCode type
sv: ogiltig TestCode-typ

en: invalid css_file: %r, ignored
sv: ogiltig css_fil: %r, ignorerad

en: invalid external cross-reference suffix: %r
sv: ogiltigt externt korsreferenssuffix: %r

en: invalid js_file: %r, ignored
sv: ogiltig js_file: %r, ignorerad

en: invalid number %r for config value %r, ignoring
sv: ogiltigt nummer %r för konfigurationsvärde %r, ignoreras

en: invalid numfig_format: %s
sv: ogiltigt numfig_format: %s

en: invalid numfig_format: %s (%r)
sv: ogiltigt numfig_format: %s (%r)

en: invalid regex %r in %s
sv: ogiltig regex %r i %s

en: invalid regex %r in coverage_c_regexes
sv: ogiltig regex %r i täckning_c_regexes

en: invalid signature for auto%s (%r)
sv: ogiltig signatur för auto%s (%r)

en: invalid value for class-doc-from option: %s
sv: ogiltigt värde för alternativet class-doc-from: %s

en: invalid value for member-order option: %s
sv: ogiltigt värde för medlemsorderalternativ: %s

en: invalid value set (missing closing brace): %s
sv: ogiltig värdeuppsättning (slutklammer saknas): %s

en: invalid value set (missing opening brace): %s
sv: ogiltig värdeuppsättning (saknar öppningsparentes): %s

en: inventory '%s': duplicate matches found for %s:%s
sv: inventering '%s': dubbla matchningar hittades för %s:%s

en: inventory '%s': multiple matches found for %s:%s
sv: inventering '%s': flera träffar hittades för %s:%s

en: inventory <%s> contains duplicate definitions of %s
sv: inventering <%s> innehåller duplicerade definitioner av %s

en: inventory <%s> contains multiple definitions for %s
sv: inventering <%s> innehåller flera definitioner för %s

en: inventory for external cross-reference not found: %r
sv: inventering för extern korsreferens hittades inte: %r

en: job number should be a positive number
sv: jobbnumret ska vara ett positivt tal

en: kwargs for add_node() must be a (visit, depart) function tuple: %r=%r
sv: kwargs för add_node() måste vara en (visit, depart) funktionstupel: %r=%r

en: last updated
sv: senast uppdaterad

en: line number spec is out of range(1-%d): %r
sv: radnummer spec är utanför intervallet (1-%d): %r

en: link between Sphinx documentation of different projects
sv: länk mellan Sphinx-dokumentation av olika projekt

en: linkcheck_allowed_redirects. Expected a dictionary.
sv: linkcheck_allowed_redirects. Förväntade sig en ordbok.

en: lists all sections and subsections
sv: listar alla avsnitt och underavsnitt

en: loading intersphinx inventory '%s' from %s ...
sv: läser in intersphinx-inventariet '%s' från %s ...

en: loading pickled environment
sv: läser in pickled-miljö

en: loading translations [%s]...
sv: läser in översättningar [%s]...

en: locale_dir %s does not exist
sv: locale_dir %s finns inte

en: logo file %r does not exist
sv: logotypfilen %r finns inte

en: looking for now-outdated files...
sv: letar efter nu föråldrade filer...

en: macro
sv: makro

en: making output directory
sv: skapa utdatakatalog

en: malformed string literal (missing closing quote): %s
sv: missbildad sträng (saknar avslutande citattecken): %s

en: malformed string literal (missing opening quote): %s
sv: missbildad sträng (saknar inledande citat): %s

en: master document name
sv: masterdokumentets namn

en: math renderer %s is already registered
sv: math renderer %s är redan registrerad

en: maximum depth of submodules to show in the TOC (default: 4)
sv: maximalt antal undermoduler som ska visas i innehållsförteckningen (standard: 4)

en: member
sv: medlem

en: method
sv: metod

en: missing '+' or '-' in '%s' option.
sv: "+" eller "-" saknas i alternativet "%s".

en: missing attribute %s in object %s
sv: saknar attributet %s i objektet %s

en: module
sv: modul

en: module %s could not be imported: %s
sv: modul %s kunde inte importeras: %s

en: modules
sv: moduler

en: more than one target found for 'any' cross-reference %r: could be %s
sv: mer än ett mål hittades för 'any' korsreferens %r: kan vara %s

en: more than one target found for cross-reference %r: %s
sv: mer än ett mål hittades för korsreferens %r: %s

en: multiple files found for the document "%s": %s
    Use %r for the build.
sv: flera filer hittades för dokumentet "%s": %s
    Använd %r för att bygga.

en: new config
sv: ny konfiguration

en: next
sv: nästa

en: next chapter
sv: nästa kapitel

en: nitpicky mode: warn about all missing references
sv: nitpicky mode: varna för alla saknade referenser

en: no "latex_documents" config value found; no documents will be written
sv: inget konfigurationsvärde för "latex_documents" hittades; inga dokument kommer att skrivas

en: no "man_pages" config value found; no manual pages will be written
sv: inget konfigurationsvärde för "man_pages" hittades; inga manussidor kommer att skrivas

en: no "texinfo_documents" config value found; no documents will be written
sv: inget konfigurationsvärde för "texinfo_documents" hittades; inga dokument kommer att skrivas

en: no Babel option known for language %r
sv: inget Babel-alternativ känt för språk %r

en: no changes in version %s.
sv: inga ändringar i version %s.

en: no code/output in %s block at %s:%s
sv: ingen kod/utmatning i %s block vid %s:%s

en: no docnames to write!
sv: inga dokumentnamn att skriva!

en: no output at all, not even warnings
sv: ingen utdata alls, inte ens varningar

en: no output on stdout, just warnings on stderr
sv: ingen utdata på stdout, bara varningar på stderr

en: no targets are out of date.
sv: inga mål är inaktuella.

en: no theme configuration file found in %r
sv: ingen temakonfigurationsfil hittades i %r

en: no theme named %r found (missing theme.toml?)
sv: inget tema med namnet %r hittades (saknas theme.toml?)

en: no translated elements!
sv: inga översatta element!

en: node class %r is already registered, its visitors will be overridden
sv: nodklass %r är redan registrerad, dess besökare kommer att åsidosättas

en: node has an invalid level
sv: noden har en ogiltig nivå

en: non-whitespace stripped by dedent
sv: icke-blanksteg strippat av dedent

en: none found
sv: ingen hittades

en: not available for built-in messages
sv: inte tillgänglig för inbyggda meddelanden

en: numfig is disabled. :numref: is ignored.
sv: numfig är avaktiverad. :numref: ignoreras.

en: numfig_format is not defined for %s
sv: numfig_format är inte definierat för %s

en: original entry
sv: ursprunglig post

en: override a setting in configuration file
sv: åsidosätta en inställning i konfigurationsfilen

en: overwrite existing files
sv: skriva över befintliga filer

en: page
sv: sida

en: page %s matches two patterns in html_sidebars: %r and %r
sv: sidan %s matchar två mönster i html_sidebars: %r och %r

en: pass a value into HTML templates
sv: skicka ett värde till HTML-mallar

en: path options
sv: alternativ för sökväg

en: path to documentation source files
sv: sökväg till dokumentationens källfiler

en: path to module to document
sv: sökväg till modul till dokument

en: path to output directory
sv: sökväg till utdatakatalog

en: pickling environment
sv: miljö för betning

en: preparing documents
sv: förbereda dokument

en: previous
sv: föregående

en: previous chapter
sv: föregående kapitel

en: primary_domain %r not found, ignored.
sv: primary_domain %r hittades inte, ignoreras.

en: processing %s
sv: bearbetning %s

en: program option
sv: programalternativ

en: project author(s), used when --full is given
sv: projektförfattare, används när --full är angiven

en: project name
sv: projektets namn

en: project name (default: root module name)
sv: projektnamn (standard: namn på rotmodul)

en: project release, used when --full is given, defaults to --doc-version
sv: projektversion, används när --full anges, standard är --doc-version

en: project root
sv: projektrot

en: project version, used when --full is given
sv: projektversion, används när --full anges

en: property
sv: fastighet

en: put documentation for each module on its own page
sv: lägga dokumentation för varje modul på en egen sida

en: put module documentation before submodule documentation
sv: sätta moduldokumentation före undermodulsdokumentation

en: quick access to all modules
sv: snabb åtkomst till alla moduler

en: quiet mode
sv: tyst läge

en: raise an exception on warnings
sv: skapa ett undantag vid varningar

en: reStructuredText markup error!
sv: reStructuredText markeringsfel!

en: reading error: %s, %s
sv: läsfel: %s, %s

en: reading sources...
sv: läser källor...

en: reading templates...
sv: läser mallar...

en: reference label
sv: referensetikett

en: release of project
sv: frisläppande av projekt

en: replacement for dot in _templates etc.
sv: ersättning för punkt i _templates etc.

en: resolving references...
sv: slår upp referenser...

en: return annotation given for automodule: '%s'
sv: returnera annotation som ges för automodulen: '%s'

en: role
sv: roll

en: role %r is already registered and will not be overridden
sv: roll %r är redan registrerad och kommer inte att åsidosättas

en: run Pdb on exception
sv: kör Pdb på undantag

en: run in parallel with N processes, when possible. 'auto' uses the number of CPU cores
sv: körs parallellt med N processer, när så är möjligt. "auto" använder antalet CPU-kärnor

en: run the script without creating files
sv: köra skriptet utan att skapa filer

en: search
sv: sök

en: search index couldn't be loaded, but not all documents will be built: the index will be incomplete.
sv: sökindex kunde inte läsas in, men alla dokument kommer inte att byggas: indexet kommer att vara ofullständigt.

en: search this documentation
sv: sök i denna dokumentation

en: section "%s" gets labeled as "%s"
sv: avsnitt "%s" blir märkt som "%s"

en: see %s
sv: se %s

en: see also %s
sv: se även %s

en: self referenced toctree found. Ignored.
sv: självrefererande toctree hittades. Ignoreras.

en: setting %s.%s occurs in none of the searched theme configs
sv: inställningen %s.%s förekommer inte i någon av de sökta temakonfigurationerna

en: show full traceback on exception
sv: visa fullständig spårning av undantag

en: signature arguments given for automodule: '%s'
sv: signaturargument angivna för automodule: '%s'

en: skipped
sv: hoppades över

en: source directory has changed
sv: källkatalogen har ändrats

en: source file suffix
sv: suffix för källfil

en: source files to generate rST files for
sv: källfiler för att generera rST-filer för

en: source_parser for %r is already registered
sv: source_parser för %r är redan registrerad

en: source_suffix %r is already registered
sv: source_suffix %r är redan registrerat

en: sphinx-quickstart only generate into a empty directory. Please specify a new root path.
sv: sphinx-quickstart genererar bara till en tom katalog. Ange en ny rotsökväg.

en: sphinx-quickstart will not overwrite existing Sphinx projects.
sv: sphinx-quickstart kommer inte att skriva över befintliga Sphinx-projekt.

en: sphinx-quickstart will not overwrite the existing file.
sv: sphinx-quickstart kommer inte att skriva över den befintliga filen.

en: static method
sv: statisk metod

en: struct
sv: struktur

en: targets for %d po files that are out of date
sv: mål för %d po-filer som är föråldrade

en: targets for %d po files that are specified
sv: mål för %d po-filer som anges

en: targets for %d source files that are out of date
sv: mål för %d källfiler som är föråldrade

en: targets for %d template files
sv: mål för %d mallfiler

en: template %s has been changed since the previous build, all docs will be rebuilt
sv: mall %s har ändrats sedan föregående version, alla dokument kommer att byggas om

en: template %s not found; loading from legacy %s instead
sv: mallen %s hittades inte; läser in från legacy %s istället

en: template directory for template files
sv: mallkatalog för mallfiler

en: template parameter
sv: parameter för mall

en: the %s extension does not declare if it is safe for parallel reading, assuming it isn't - please ask the extension author to check and make it explicit
sv: tillägget %s deklarerar inte om det är säkert för parallell läsning, förutsatt att det inte är det - be tilläggets författare att kontrollera och göra det explicit

en: the %s extension does not declare if it is safe for parallel writing, assuming it isn't - please ask the extension author to check and make it explicit
sv: tillägget %s deklarerar inte om det är säkert för parallellskrivning, förutsatt att det inte är det - be tilläggets författare att kontrollera och göra det explicit

en: the %s extension is not safe for parallel reading
sv: %s\-tillägget är inte säkert för parallell läsning

en: the %s extension is not safe for parallel writing
sv: %s\-tillägget är inte säkert för parallellskrivning

en: the documentation for
sv: dokumentationen för

en: the extension %r was already merged with Sphinx since version %s; this extension is ignored.
sv: tillägget %r var redan sammanslaget med Sphinx sedan version %s; detta tillägg ignoreras.

en: the following modules are documented but were not specified in coverage_modules: %s
sv: följande moduler är dokumenterade men specificerades inte i coverage_modules: %s

en: the following modules are specified in coverage_modules but were not documented: %s
sv: följande moduler anges i coverage_modules men dokumenterades inte: %s

en: the link has no caption: %s
sv: länken har ingen bildtext: %s

en: theme %r doesn't have the "theme" table
sv: tema %r har inte tabellen "tema"

en: toctree contains ref to nonexisting file %r
sv: toctree innehåller ref till icke-existerande fil %r

en: toctree contains reference to document %r that doesn't have a title: no link will be generated
sv: toctree innehåller referens till dokument %r som inte har en titel: ingen länk kommer att genereras

en: toctree contains reference to excluded document %r
sv: toctree innehåller referens till exkluderat dokument %r

en: toctree contains reference to non-existing document %r
sv: toctree innehåller referens till icke-existerande dokument %r

en: toctree contains reference to non-included document %r
sv: toctree innehåller hänvisning till icke-inkluderat dokument %r

en: toctree contains reference to nonexisting document %r
sv: toctree innehåller referens till icke-existerande dokument %r

en: toctree glob pattern %r didn't match any documents
sv: toctree glob mönster %r matchade inga dokument

en: too large :maxdepth:, ignored.
sv: för stor :maxdepth:, ignoreras.

en: turn warnings into errors
sv: omvandla varningar till fel

en: type
sv: typ

en: type alias
sv: typ alias

en: undefined label: %r
sv: odefinierad etikett: %r

en: undocumented c api: %s [%s] in file %s
sv: odokumenterad c api: %s [%s] i fil %s

en: undocumented python class: %s :: %s
sv: odokumenterad pythonklass: %s :: %s

en: undocumented python function: %s :: %s
sv: odokumenterad python-funktion: %s :: %s

en: undocumented python method: %s :: %s :: %s
sv: odokumenterad python-metod: %s :: %s :: %s

en: unimplemented node type: %r
sv: oimplementerad nodtyp: %r

en: union
sv: forbund

en: unknown %r toplevel_sectioning for class %r
sv: okänd %r toplevel_sectioning för klass %r

en: unknown config value %r in override, ignoring
sv: okänt konfigurationsvärde %r i åsidosättande, ignoreras

en: unknown directive name: %s
sv: okänt direktivnamn: %s

en: unknown index entry type %r
sv: okänd typ av indexpost %r

en: unknown index entry type %s found
sv: okänd indexposttyp %s hittades

en: unknown mimetype for %s, ignoring
sv: okänd mimetype för %s, ignorerar

en: unknown node type: %r
sv: okänd nodtyp: %r

en: unknown role name: %s
sv: okänt rollnamn: %s

en: unsupported rubric heading level: %s
sv: rubricering utan stöd rubriknivå: %s

en: unsupported theme option %r given
sv: temaalternativ som inte stöds %r ges

en: updating environment:
sv: uppdaterar miljön:

en: use epub
sv: använda epub

en: use make-mode for Makefile/make.bat
sv: använda make-mode för Makefile/make.bat

en: use no configuration file, only use settings from -D options
sv: använd ingen konfigurationsfil, använd bara inställningar från -D-alternativ

en: variable
sv: variabel

en: version of project
sv: version av projektet

en: warning control options
sv: alternativ för varningskontroll

en: where "builder" is one of the supported builders, e.g. html, latex or linkcheck.
sv: där "builder" är en av de byggare som stöds, t.ex. html, latex eller linkcheck.

en: while setting up extension %s:
sv: medan inställning av tillägget %s:

en: write "todo" entries that can be shown or hidden on build
sv: skriva "att göra"-poster som kan visas eller döljas på byggplatsen

en: write all files (default: only write new and changed files)
sv: skriva alla filer (standard: endast nya och ändrade filer skrivs)

en: write warnings (and errors) to given file
sv: skriva varningar (och fel) till en given fil

en: writing
sv: skriver

en: writing %s file...
sv: skriver %s fil ...

en: writing META-INF/container.xml file...
sv: skriver filen META-INF/container.xml...

en: writing additional files
sv: skriva ytterligare filer

en: writing additional pages
sv: skriver ytterligare sidor

en: writing content.opf file...
sv: skriva innehåll.opf-fil...

en: writing error: %s, %s
sv: skrivfel: %s, %s

en: writing message catalogs...
sv: skriver meddelandekataloger...

en: writing mimetype file...
sv: skriva mimetype-fil ...

en: writing nav.xhtml file...
sv: skriva nav.xhtml-filen...

en: writing output...
sv: skriver utdata...

en: writing summary file...
sv: skriva sammanfattande fil ...

en: writing toc.ncx file...
sv: skriver filen toc.ncx...

en: {0} [OPTIONS] <COMMAND> [<ARGS>]
sv: {0} [ALTERNATIV] <COMMAND> [<ARGS>]

en: {0}: error: {1}
    Run '{0} --help' for information
sv: {0}: fel: {1}
    Kör '{0} --help' för information
